Hea lapsevanem! Sellele lehele oleme koondanud peamised drooni turvalise lennutamise põhimõtted ning reeglid.
Mehitamata õhusõidukite ehk droonide lennutamine on muutunud aasta aastalt üha populaarsemaks. Selleks, et see pakuks rõõmu pikema aja vältel, on oluline teha seda ohutult ning ümbritseva keskkonnaga arvestades.
Mehitamata õhusõiduk on õhusõiduk, mille pardal ei ole pilooti. Osa droone klassifitseeruvad ka mänguasjade alla. Nende puhul on tegemist toodetega, mis on välja töötatud või mõeldud mängimiseks lastele ja on kooskõlas mänguasjade direktiiviga. Üldjuhul lisavad tootjad võimaliku segaduse vältimiseks oma toote pakendile või kasutusjuhendisse vastava märke, kas tegemist on mänguasjaga või mitte.
Alates 1. juulist 2021. a peavad kõik drooniomanikud registreerima end käitajaks Transpordiameti lennuohutuse järelevalve infosüstemis (LOIS). Samuti tuleb omandada kaugpiloodi algpädevus, välja arvatud juhul, kui tegemist on alla 250 grammi kaaluva drooniga.
Drooni ohutumast lennutamisest saad lugeda siit
Drooni käitaja on füüsiline isik või organisatsiooni, kes drooni omab või seda rendib. Korraga saab olla nii drooni käitaja kui ka kaupiloot, kui olla ühtlasi isik, kes drooni reaalselt lennutab. Käitaja vastutab drooni lennutamise eest ning peab tagama, et drooniga lendav isik oleks selleks pädev.
Tulenevalt drooni kaalust, septsifikatsioonidest ning kavandatavast käitamisest eristatakse kolme erinevat käitamiskategooriat:
- avatud kategooria,
- erikategooria,
- sertifitseeritud kategooria.
Avatud kategooria annab käitajale kõige rohkem vabadust, kuid:
- drooni lennutamine peab alati toimuma visuaalse otsenähtavuse piires,
- drooni tohib lennutada kuni 120 m kõrgusel maa- ja veepinnast, kuid eelnevalt kontrollides, kas lennutamise piirkonnas on kehtestatud täiendavaid piiranguid
- lennutada tohib kuni 25 kg kaaluvat drooni,
- drooniga ei tohi tekitada kahju maa peal paiknevatele inimestele ega varale, samuti vedada sellega ohtlikke kaupu.
Erikategooria kohta saad rohkem lugeda siit.
Sertifitseeritud kategooria puhul on ohurisk niivõrd kõrge, et ohutus tuleb tagada drooni käitaja ja õhusõiduki sertifitseerimisega Euroopa Liidu Lennundusohutusameti poolt.
Käitajaks saab registreerida lennuohutuse järelevalve infosüsteemis: lois.transpordiamet.ee.
Iga käitaja saab endale kordumatu registreerimismärgise, mis koosneb 16 numbri ja tähe kombinatsioonist, millele järgneb 3 salanumbrit, näiteks: EST87astrdge12k8-xyz. Salanumbrid (xyz) tuleb jätta enda teada, aga kõikidele oma valduses olevatele droonidele peab kandma registreerimismärgise esimesed 16 numbrit/tähte ehk antud näites „EST87astrdge12k8”. Seda võib teha nii kleebise kui ka markeri abil – oluline on, et number oleks selgelt loetav. Kui drooni suurus või disain ei võimalda nende kuvamist drooni peal, võib lisada märgistuse sisse, näiteks akule.
Registreeritud käitaja võib drooni lennutada kõikides ELi liikmesriikides, lisaks Norras, Islandil, Šveitsis ja Liechtensteinis.
Kaugpiloot on vähemalt 16-aastane isik, kes drooni reaalselt lennutab. Vanusepiirang ei kehti siis, kui lennutatakse iseehitatud drooni kaaluga alla 250 grammi, mille lendamise kiirus on alla 19 m/s või kui on tegemist C0 klassi märgistusega drooniga. Sellisel juhul peab oleme tutvunud tootja kasutusjuhendiga.
Selleks, et kaugpiloot oleks võimeline ohutult ja teadlikult drooni käitama, peab läbima koolituse, mis on proportsionaalne kategooriaga, kus plaanitakse drooni lennutada. Alla 250 grammi ja anduriteta mehitamata õhusõidukite puhul ei ole koolitus ning eksam nõutud. Kaugpiloot peab talle väljastatud lube kaasas kandma ja olema valmis vajadusel neid pädevale asutusele esitama.
- Õppematerjal „Kuidas lennutada drooni?”
- Kaugpiloodi koolituse ja eksami kohta saab lähemalt tutvuda siin.
1. Kas minu alla 16-aastane laps võib drooni lennutada?
1) Jah, võib koos juhendajaga, kui teda suunab vähemalt 16-aastane isik, kes on omandanud vastava kategooria kaugpiloodi pädevuse ja on käitajaks registreerinud. Sellisel juhul vastutab lapse drooniga lennutamise ees tema.
2) Jah, võib iseseisvalt, kui tegemist on iseehitatud drooniga, mille kaal on vähem kui 250 g ja mille lendamise kiirus on vähem kui 19 m/s või kui tegemist on C0 klassi identifitseerimismärgistusega drooniga. Kui ei ole kindel, kas tegemist on mänguasjaga või mitte, siis saab seda täpsustada Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametiga.
2. Kui kaua kehtib avatud kategooria kaugpiloodi pädevustunnistus?
5 aastat.
3. Kui kaua kehtib käitaja registreerimisnumber?
1 aasta ning seda on võimalik käitajal igal aastal pikendada.
4. Kas Eestis registreeritud käitaja võib drooni lennutada ka teistes ELi liikmesriikides?
Jah, lisaks võib lennutada Norras, Islandil, Šveitsis ja Liechtensteinis.