Vaegnägijatele

Jalakäija on inimene, kes osaleb liikluses jalgsi, ratastooliga, rulluiskudega, rulaga jne. Ka jalgrattur on jalakäija, kui ta lükkab jalgratast käe kõrval.

Jalakäija asukoht teel

Jalakäijal on kõige ohutum liikuda kõnniteel. Rula, rulluiske tõukeratast või muid sellesarnaseid vahendeid kasutades arvesta teiste kõnniteel liiklejatega, hoia võimalikult paremasse äärde. Kui kõnnitee puudub, liigu autotee vasakus teeservas (autodele vastu).

Halva nähtavuse korral või pimeda ajal teel liikudes palun kanna alati helkurit!


Sõidutee ületamise kohad

Jalakäijana ületa sõiduteed selleks ettenähtud kohas  käigusilla või -tunneli, ülekäiguraja, ülekäigukoha kaudu või ristmikul.

Kui käigusillale või -tunnelisse mineku koht, ülekäigurada, ülekäigukoht või ristmik ei ole kaugemal kui 100 meetrit, ületa sõiduteed ainult nende kaudu. Nendest kohtadest kaugemal kui 100 meetrit ületa sõiduteed ainult siis, kui nähtavus on mõlemas suunas on hea. 

Vaata lastesarja „Märka märki!” teeületuskoha valimise teemalist osa: 

Remote video URL

Sõidutee ületamise nõuded

  • Rula, rulluiske, tõukeratast või  muid sellesarnaseid vahendeid kasutades ületa sõidutee sellisel kiirusel nagu teeksid seda jalgs;
  • Sõidutee ületa lühimat teed mööda (otse), ohutussaare olemasolul kasuta seda;
  • Fooriga (reguleeritud) ristmikul või ülekäigurajal sõidutee ületamisel järgi foorituledest, reguleerija olemasolul aga tema märguandeid.

Enne sõidutee ületamist veendu alati, et autojuht on Sind märganud ja suudab sõiduki teeandmiseks ohutult peatada ning sõidutee ületamine on ohutu. Pea meeles kolme olulist märksõna: PEATU, VAATA, VEENDU!

Vaata lastesarja „Märka märki!” sõidutee ületamise teemalist osa: 

Remote video URL