Turvavöö
Sõiduauto juhil ja kõigil sõitjatel nii esi- kui tagaistmel tuleb turvavöö enne liikuma hakkamist nõuetekohaselt kinnitada. Nõue kehtib ka taksojuhile ja taksos sõitjatele. Turvavöö tuleb kinnitada ka bussis, kus on turvavööd olemas.
Erandina ei pea turvavööd kinnitama jääteel sõites, tööülesande täitmisel, mis on seotud vähem kui 100 meetri tagant peatumistega, või kui juhil või sõitjal on ette näidata talle tehtud arsti kirjalik otsus turvavöö kasutamise vastunäidustuse kohta.
Kuidas turvavöö õigesti kinnitada?
Jälgi, et turvavöö diagonaalrihm jookseks õlanuki ja kaela vahelt üle rangluu, mitte üle kaela või õlast allpool, ning horisontaalrihm üle reite võimalikult puusaliigese lähedalt, mitte üle kõhu. Kokkupõrke korral surub üle kõhu kulgev turvavöö kõhuorganid kokku ning võib põhjustada täiendavaid eluohtlikke vigastusi.
- Sõidukisse istudes tee ülerõivas eest lahti ja pinguta üle rinna jooksvat rihma. Vigastuste vältimiseks peab turvavöö olema võimalikult keha ligidal.
- Lõdvalt või kaenla alt asetatud turvavöö ei hoia sind paigal ning sa võid selle alt välja libiseda ja isegi autost välja lennata.
- Jälgi, et turvavööd kinnitades ei oleks sellel keerde sees. Suurel kiirusel juhtuvas kokkupõrkes ei pruugi keerdus turvavöö inimese raskusele vastu pidada ja võib katki rebeneda.
- Ühe turvavöö all võib istuda vaid üks inimene.
- Enne pikka sõitu tuleb käia tualetis, sest kui juhtud sattuma avariisse, võib põis turvavöö surve tagajärjel lõhkeda.
Lahtised esemed tuleb ära panna!
Sõidu ajaks tuleb autos kinnitada kõik esemed nii, et need ei ohustaks sõidukis viibijaid. Tänapäeva autodel on selleks erinevaid võimalusi: pakiruumi jagaja, vahesein, turvavõrk, plastikust või kangast kastid, panipaigad auto salongis jne. Võimalikult palju asju tuleb paigutada pakiruumi, auto salongis tuleb asjad panna põrandale või kinnitada turvavööga istmele, väiksemad esemed (nt telefon, veepudel) tuleb paigutada hoidjatesse või kindalaekasse. Mida rohkem asju on kinnitatud, seda suurem on tõenäosus, et nad jäävad oma kohale ka peale tugevat pidurdamist või kokkupõrget.
Kuhu panna sõites koolikott?
Autosse või ühissõidukisse sisenedes tuleb koolikott alati seljast ära võtta ning panna see taha pakiruumi või põrandale istmete vahele.
Kui jätta kott oma selja ja istme vahele ning kinnitada ennast turvavööga võib see lõppeda rinnakorvi ja roiete raskete vigastustega. Linnakiirusel toimunud järsu pidurduse korral muutub muidu ligi 5 kilogrammi kaaluv koolikott liikumise suunalise jõu tõttu umbes 200 kg-ks massiks, st koolikoti mass suureneb ligi 40 korda. See raskus surub koti kandjat veelgi ettepoole, samas takistab edasist liikumist turvavöö ning nii jääb inimene kahe tugeva (nagu betoonbloki) vahele.
Sõiduautos istub selga kinnitatud koti tõttu inimene eespool ega toetu korralikult auto istmele. Juhul, kui löök tuleb küljelt või rullub auto üle katuse, kaotavad külgmised turvavahendid autos oma kaitsvad omadused.
Peatugi
Kokkupõrkel eesoleva või vastutuleva objektiga paiskub inimese pea tugevalt ette. Pärast lööki paiskub pea tahapoole, suurendades traumat veelgi. Peast kaugele või madalale reguleeritud peatugi laseb peal liikuda taha, üle peatoe ääre. Mida rohkem on peal ruumi edasi-tagasi liikuda, seda suuremad on vigastused. Ka madalal kiirusel tagant otsasõit võib tekitada õigele kõrgusele reguleerimata peatoe korral raskeid lülisamba vigastusi.
Autosse istudes jälgi, et istme peatugi on sulle sobival kõrgusel ehk vähemalt pealaega tasa. Oluline on, et peatugi asetseks peale võimalikult lähedalt – vaid nii saab ära hoida pea edasi-tagasi liikumisest tulenevaid vigastusi. Pea õige kaugus peatoest on 2–5 cm.
Õigesti reguleeritud peatugi kaitseb vigastuste eest, mis on põhjustatud eest või tagant kokkupõrke puhul!
Soovitus – autoga sõites tuleb peast ära võtta kõik juuksekinnitused ja kaunistused, mis jäävad pea ja peatoe vahele, nt juukseklambrid. Kõvast materjalist juuksekinnitid võivad kokkupõrke korral vigastada pead.