Vaegnägijatele

Hea lapsevanem! Sellele lehele oleme koondanud peamised väikelaevaga sisevetel liiklemise põhimõtted ning reeglid.

Väikelaev on veesõiduk kogupikkusega 2,5–24 meetrit ning selleks võib olla näiteks paat, kaater, purjejaht ja muu selline, mida kasutatakse vaba aja veetmiseks, sõltumata registrikuuluvusest. Väikelaevajuhi tunnistust on vaja sellise veesõiduki juhtimiseks, mille paadivõimsus üle 25 kW (30 hobujõudu) või purjepind üle 25 m². Väikelaevajuhi tunnistust ei nõuta, kui paadimootori võimsus on kuni 25 kW või purjepind kuni 25 m² ja veesõiduk sõidab vaid valgel ajal või sisevetel kuni 9 km kaugusel kaldast. Sellegi poolest ei jookse selline koolitus mööda külge maha, kuna ohutumaks seilama minekuks on oluline olla kursis hea merepraktikaga, tunda seadusandlust ning  teada õigetest ohutus-, pääste- ja esmaabivahenditest.

Väikelaevajuhi väljaõppe, väikelaevade ülevaatuse, veesõiduki registreerimise ja teiste oluliste teemadega saad lähemalt tutvuda Transpordiameti kodulehel


Allpool on välja toodud mõned olukorrad, mis võivad seilama minnes ette tulla ning millega tasub arvestada juba reisi planeerimise faasis. Eriti kasulikud on need lapsevanemale ning loovad eeldused, et paadisõidust tunneksid rõõmu ka kõige pisemad.

  • Juba enne paadiga sõitma minekut võiks last viia kurssi ees ootavaga. Kindlasti pole paat sobilik koht ringi jooksmiseks, kõõlumiseks või möllamiseks, kuna nii võib end vigastada või kehvemal juhul üle parda kukkuda. Hea oleks lapsele leida sõidu ajaks mõni tegvus, näiteks võtta kaasa mõni mänguasi või kaisukas.
  • Palava ning päikesepaistelise ilma korral oleks kasulik kõigil reisijatel kasutada vastavalt vajadusele peakatet, heledat riietust, päikeseprille ja päikesekaitsekreemi.
  • Selleks, et hoiduda veepuudusest tasub kaasa võtta joogivett – eriti palava ilma korral! Vesi ei mõju lastele ka niivõrd aktiviseerivalt, kui magustatud karastusjoogid ning on igal juhul tervislik valik, mis leevendab tõhusalt janu.
  • Igaks juhuks oleks hea varuda veidi rohkem söögipoolist, kui mingil põhjusel kujuneb paadisõit planeeritust pikemaks. Söömine pakub sõidu ajal ka meeldivat tegevust ning võib aidata peletada lastel pikast sõidust tulenevat püsimatust.
  • Tuulisema ilmaga võivad ka sisevetel tekkida lained, mis võivad põhjustada tundlikumatel inimestel merehaigust. Esimese meetmena võiks proovida pilgu suunamist horisondile või mõnele muule paigal seisvale objektile. Mõnikord leiab leevendust ka külma vee joomisest. Kui eelnevad meetmed ei aita, siis täiskasvanutel soovitatakse merehaiguse vastast tabletti manustada paar tundi enne reisi ning lastel tableti asemel pigem imeda sidrunitükki või jääd.

Väikelaevaga ohutuma seilamise kohta saad lugeda siit.


Järgnevas Transpordiameti videos kajastatakse väikelaevade ohutuse teemat:

Remote video URL

„Sisevetel liiklemise meelespea” on Transpordiameti koostatud infovoldik, mis räägib – nagu nimigi viitab – sisevetel liiklemisest. Samuti väikelaevajuhi vastutusest, headest tavadest vee peale ja sadamas, laevatavatel sisevetel liiklemise korrast, varustuse nimekirjast ning teistest olulistest teemadest. Järgnevalt nimetatud infovoldik eesti, vene ja inglise keeles: