Jalgrattaga liiklemine on keskkonnasõbralik, soodne ja tervisele kasulik. Tihenenud jalgrattaliiklus toob aeg-ajalt kaasa eksimusi, arusaamatusi ja kahjuks ka õnnetusi. Ka jalgratturina on meil võimalus panustada ohutusse – teadlikult liigeldes ja teistele positiivset eeskuju näidates.
Jalgrattur on juht, kellele kehtivad samad reeglid, mis teistele juhtidele (väikeste eranditega).
Mis kuulub jalgratta kohustusliku varustuse hulka?
- töökorras pidurid;
- töökorras signaalkell;
- vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur (kodarahelkur);
- sõites pimeda ajal või halva nähtavuse korral ees valge ja taga punane tuli.
Kas ratas on sobiva suurusega?
Jalgratas on mulle paras siis, kui seisan harkisjalu, tallad maas, rattapulga kohal ning rattapulgani jääb vähemalt paar sentimeetrit ruumi.
Jalgratta hooldus
Selleks, et jalgratas oleks pikka aega heas sõidukorras, puhastan ja hooldan seda regulaarselt. On palju asju, mis tasub jätta spetsialistidele, kuid kõige esmase ja lihtsama saan rattaomanikuna ise ära teha:
1. Hoian jalgratta puhtana – merevesi, liiv ja pori mõjuvad jalgrattale halvasti. Jalgratast tuleb regulaarselt pesta. Pesemiseks sobib hästi soe vesi ja svamm. Survepesuriga jalgratast pesta ei soovitata.
2. Sisekummi parandamine/vahetamine
3. Keti õlitamine
Keerulisemad hooldustööd teen koos täiskasvanuga või viin jalgratta hooldusesse.
Vaata lastesarja „Märka märki!” jalgratta ja -ratturi varustuse teemalist osa:
Järgnevalt leiad lugemiseks infomaterjali, milles on jalgratturi, pisimopeedi ja kergliikurijuhi peamised liiklusreeglid, sõidukile esitatud tehnilised ja ohutusnõuded ning soovitused turvalisemaks liiklemiseks: