Vaegnägijatele

Miks on oluline end nähtavaks teha?

Sügisel ja talvel, mil pimedat aega pikalt, on autojuhtidel jalakäijaid ja jalgrattureid raskem märgata. Helkur ja helkivad tooted aitavad Sul end autojuhtide jaoks nähtavaks muuta!

Image
Peatumisteekond

Maanteel kuivades teeoludes 90 km/h sõitva sõiduki peatumisteekond on 70 m, asulas samadel tingimustel 50 km/h sõites aga 28 m. Sügis-talvisel perioodil on teekate enamasti märg ja libe ning seetõttu on peatumisteekond mõlemal juhul poole pikem.

Image
jk nähtavus

Helkurita kõndiv jalakäija on lähitulede valguses nähtav alles 30 m pealt. Õnneks saab enda nähtavust kvaliteetset helkurit kandes oluliselt parandada — nii on inimene lähitulede valguses nähtav juba 130 m pealt ning kaugtulede valguses 300 m kauguselt. Teisisõnu suurendab helkurit kandev inimene sõidukijuhi võimalusi vajadusel midagi õigeaegselt ette võtta. 


Kuidas end nähtavaks teha?

Kõige parem on ennast nähtavaks teha kandes helkurit või ohutusvesti, kuid alati on võimalus kasutada lisaks alternatiive. Riietusest on soovitatav kanda pigem heledamaid kui tumedamaid toone.

Image
tervisesportlased
Image
lapsevanker
Image
sõidukijuht
Image
lemmikloomad

Mis on sertifitseeritud helkur? 

Sertifitseeritud helkur on lähitulede vihus nähtav 130 meetrilt ja kaugtulede valgusvihus vähemalt 300 meetrilt. Helkur töötab peegli põhimõttel — sellele peale langenud valgus saadetakse tagasi valgusallika poole.

Sertifitseeritud helkuril peab olema märgitud:

  • toote nimetus pakendil (kui puudub nimi „helkur“ ei pruugi tegemist olla kvaliteetse helkuriga);
  • andmed tootja kohta;
  • märgistus CE EN 17353:2020 pakendil/tootel (viide standardile, mis sätestab nõuded helkuri kvaliteedile);
  • helkuri peegelduva pinna suurus lubatu piires (min 15 cm²);
  • riigikeelne kasutusjuhend pakendil.

Tasub jälgida, et helkur olgu pigem suurem kui väiksem. Mida vähem teksti sel on, seda suurem on tema tagasipeegelduva pinna ulatus. Kasutuses olev helkur tuleb välja vahetada iga 1–2 aasta järel ning kindlasti siis kui see on kriibitud või tuhmunud.

Kontrollida saab helkuri töökorras olekut taskulambi või mobiiltelefoni valgusega. Tõstes valgusallika silmakõrgusele ja lastes sel helkurile peale paista, peaks töökorras helkurilt valgus selgelt tagasi peegelduma.


Kuhu helkur kinnitada?

Image
kuhu helkur kinnitada

Mis on helkivad tooted?

Image
helkivad tooted

Lisaks rippuvale helkurile on olemas enda nähtavaks tegemiseks erinevaid alternatiivsed tooted. Näiteks helkurvestid, helkurtraksid, helkurkleebised, helkurteip, helkurklipid, laetavad helkurid, LED-tuledega käe- ja jalapaelad, LED-tuledega magnetid, fluoresentsest materjalist riided, refleksmaterjalidest mobiilihoidjad käevarrele, refleksmaterjalist kindad, mütsid ja helkivad spreid. Helkivate toodete alla kuuluvad kõik tooted, mis ei kvalifitseeru sertifitseeritud helkuri alla, ent aitavad pimedas nähtavusele kaasa.

Näiteks: ise valmistatud helkurmaterjalist võtmehoidjad, ripatsid, kleebised, mänguasjad, lõngad, aerosoolid, fluorasentsest materjalidest tooted, refleksmaterjalidest tooted.

Image
helkurribad riietel

Helkuri ajalugu

1934. aastal patenteeris Nottinghami teetööline Percy Shaw maailma esimese helkuri. Idee tekkis tal pimeda ajal valgustamata teel koju sõites, kui talle korraga aial istunud kassi silmad pimeduses vastu helkisid. Shaw märkas neid tulukesi ning see aitas tal pimeda ajal teel püsida. 

Esimene helkur oli tegelikult kummiga ääristatud marmorklots, mis mõned aastad hiljem asendati plastikmaterjaliga. 1947. aastal võeti helkurid maanteel kasutusele ning Shaw pärjati leiutise eest Briti impeeriumi ordeniga.

Eestis on helkuri kandmine maanteel olnud kohustuslik üle 25 aasta ning alates 2011. aastast on helkuri kandmine kohustuslik ka asulas nii halva nähtavuse korral kui ka pimeda ajal.


Remote video URL
Remote video URL